Las jest już rozświetlony od promieni coraz bardziej gorącego słońca. Wiatr ucichł, ptaki  śpiewają coraz głośniej i szykują  się do przywitania marca. Przedostaję się przez gęstwiny, dzikie szuwary i trawy. Zauważam żółte męskie kwiaty leszczyny. Nazwałem je pyłek wiosny. Wystarczy tylko nimi lekko poruszać, a już się jest cały w żółtym pyłku. Chodzę do lasu codziennie. Zbieram pączki i  przerabiam je na co tylko się da. Kremy, maści, napary, nalewki – to co lubię!.

Męskie kwiaty leszczyny to rarytas tego miesiąca. Żółte kwiaty (męskie) oraz pączki zbiera się od stycznia do kwietnia. Leszczyna lubi miejsca wilgotne powinniśmy jej szukać wokół jezior, rzek, stawów. Spróbuj pączków leszczyny. Natomiast żółty pyłek, który wysypuje się z leszczyny może być dla niektórych alergenem i może wywołać uczulenia.

Męskie kwiaty leszczyny

Pozyskiwanie męskich kwitów leszczyny jest bardzo proste. Musisz wejść do lasu z wiklinowym koszykiem. Nożyczki nie będą nam przydatne. Teraz okiem zielarza wypatrz leszczynę, która częstuje nas swoimi pączkami i męskimi kwiatami. Delikatnie zrywaj pączki. Pamiętaj pozyskuj męskie kwiaty oraz pączki z kilku drzew nie tylko z jednego. Trochę pączków zostaw przyrodzie.

Skład

Flawonoidy (mirycetyna, kemferol, kwercetyna, rutina), śluzy, fitohormony, fitosterole, fitochinony, kwasy (chlorogenowy, benzoesowy, betulinowy, alantoinowy, katechinowy, salicylowy), garbniki, sacharydy, trójterpeny, olejek eteryczny, żywica.

Na co działają pączki oraz męskie kwiaty

Zaburzenia hormonalne, zaburzenia przemiany materii, zatrucia, nieżyty przewodu pokarmowego, przewlekłe choroby skórne na tle autoagresji i zaburzeń metabolicznych, zapalenie układu moczowego i płciowego, zapalenie układu oddechowego, zapalenie gruczołu mlekowego (piersi).

Działanie

Przeciwzapalne, estrogenne, antyseptyczne, odtruwające, przeciwwysiękowe, moczopędne, lekko ściągające.

Ze względu na swoje działanie przeciwzapalne leszczyna znalazła u mnie zastosowanie w kremach na różne schorzenia. Ocet przyrządzony z męskich kwiatów leszczyny będę dodawał do kremów oraz do ziołowych syropów. Napar z leszczyny posłuży mi jako następca borowiny w kremach.

Herbatka za dnia

 Napar z męskich kwiatów leszczyny

Napar  ma żółty kolor ze względu na pyłek. Smakuję wyśmienicie. Podczas picia takiej herbatki do naszego organizmu dostarczamy dużo witamin oraz minerałów.

Składniki:

– jedna łyżka męskich kwiatów leszczyny

– filiżanka gorącej wody

– ksylitol (opcjonalnie)

Sposób wykonania:

1. Do filiżanki wsyp męskie kwiaty leszczyny. Zalej je gorącą wodą. Przykryj wszystko talerzykiem i odstaw na około 10 minut.

2. Do herbatki możesz wsypać odrobinę ksylitolu.

3.  Twoja herbatka  jest już gotowa.

Do herbatki możesz dodać:

– pączki lub igły sosny

– sok z cytryny lub rokitnika

– liście świeżej pokrzywy

– pączki olszy

Ocet z męskich kwiatów leszczyny

Ocet z dnia na dzień zmienia swój kolor. Musisz go codziennie mieszać. Ocet dodaję do kremów w niewielkiej ilości, nalewek oraz syropów.

Składniki:

– 2 litry wody

– 10 łyżek cukru

– 100 ml octu jabłkowego

– 50 gramów męskich kwiatów leszczyny

– pół jabłka

Sposób wykonania:

  1. Do garnka wlej wodę i wsyp cukier. Wymieszaj. Doprowadź do wrzenia. Gorącą wodę z cukrem ochłódź do temperatury pokojowej.

  2. Do słoika wlej ocet, wsyp męskie kwiaty leszczyny, połowę jabłka pokrojonego na mniejsze części. Całość zalej przestudzoną wodą z cukrem.Słój przykryj gazą i odstaw w ciepłe miejsce na jeden miesiąc. Codziennie ocet mieszaj.

  3. Po miesiącu ocet przelej przez gazę i wlej do butelek z ciemnego szkła. Ocet odstaw w chłodne miejsce. Z dnia na dzień twój ocet będzie coraz bardziej klarowny.

Męskie kwiaty leszczyny suszę w temperaturze pokojowej. Zróbcie zapasy na kilka miesięcy. Ciekawe czy leśne skrzaty też się delektują smakiem leszczyny. Muszę to sprawdzić.

Tekst, przepis: Kuba Wiśnik

Zdjęcia: Kuba Wiśnik

Share Button