Kapiący do butelki sok brzozowy ucieszy niejednego poszukiwacza tego zacnego płynu. Jest on znany jako eliksir na zdrowie i urodę oraz źródło cennych witamin i minerałów, słynie z magicznego wpływu na nasz organizm. 

Jak smakuje?

Smak soku z brzozy jest słodkawy, ale nie głęboki.

Co zawiera?

Sok z brzozy to źródło witaminy C (kwasu askorbinowego), potasu, żelaza, magnezu, witamin z grupy B, miedzi, aminokwasów, flawonoidów, garbników, soli mineralnych, kwasu cytrynowego i kwasu jabłkowego.

Sok z brzozy a nasz organizm

Sok z brzozy wzmacnia odporność organizmu, pokonując przy tym infekcje. Jego regularne picie zwalcza również miażdżycę, dzięki zawartości betuliny. Sok przyczynia się także do obniżania poziomu cholesterolu, niweluje anemię oraz choroby skóry. Pobudza pracę nerek, oczyszcza drogi moczowe, wspomaga wydalanie z organizmu złych produktów przemiany materii (oczyszcza), oczyszcza wątrobę.

Sok z brzozy w kosmetyce

Sok z brzozy niweluje wiele chorób skórnych (trądzik, wypryski, łojotok, koi cerę suchą i pozbawioną witamin), poprawia ogólny stan włosów i przyśpiesza ich porost. Poprawia ukrwienie i elastyczność skóry. Działa relaksacyjnie.

Jak pozyskać sok z brzozy?

Sezon na sok z brzozy rozpoczyna się w pierwszych dniach kwietnia, kiedy temperatura przez kilka dni wynosi około 8-10 stopni Celsjusza. Zbiory trwają do pojawienia się pierwszych liści. Do pozyskania soku należy wybrać dorodne drzewo, które ma około dziesięć lat i rośnie z dala od miast oraz dróg. Około dziesięć centymetrów od ziemi za pomocą wiertarki (ręcznej lub elektrycznej) wywierca się niewielki otwór, głęboki na kilka centymetrów. Do otworu wkłada się kranik bądź silikonowy wężyk, przez który będzie płynął sok. Sok powinien swobodnie skapywać do butelki lub wiaderka. W ciągu dnia można z brzozy uzyskać około dwa litry soku. Jeśli chcemy uzyskać więcej, warto zostawić pojemnik na noc. Otwór wywiercony w brzozie należy zabić drewnianym kołkiem i posmarować specjalną pastą ogrodniczą lub na skaleczenie drzew. Nigdy nie należy zostawiać niezatkanego otworu!

Co zrobić z sokiem z brzozy?

Sok można przefiltrować przez sitko (plastikowe), tak aby pozbyć się trocin, mchu czy innych niechcianych elementów. Pod żadnym pozorem nie należy podgrzewać ani gotować soku, ponieważ straci swoje cenne właściwości lecznicze i kosmetyczne. Sok z brzozy można przechowywać w lodówce do około czterech dni. Jeżeli soku jest bardzo dużo, można go również zamrozić.

Do dzieła!

Tekst: Kuba Wiśnik

Zdjęcia: Kuba Wiśnik

Share Button